Australian Open, 1. játéknap: ez történt a férfiaknál

Megkezdődött a várva várt torna, az év első Grand Slam versenye, ahol tényleg kiderül, ki milyen mentális és fizikai állapotban van a 2014-es szezon elején. Az első játéknapon pályára lépett többek között a háromszoros címvédő Djokovic és a fáradhatatlan David Ferrer is, de a többiek is kitettek magukért, ugyanis nyolc mérkőzés is döntő játszmában dőlt el.

A hajnali egy óra körül kezdődő legelső meccsek közül kettő is szoros csatát hozott: a francia Mannarino és a finn Nieminen is ötjátszmás mérkőzésen jutott tovább. Mannarino előbb szetthátrányba került a múlt héten Aucklandben a negyeddöntőig jutó amerikai Johnson ellen, de 6:3, 6:0-al megfordította az állást. Meglepő módon viszont a negyedik játszma szoros csatát hozott, melyet az amerikai tudott megnyerni 7:5-re. A döntő szettben aztán már ismét Mannarino volt a jobb, 6:4-el fejezte be a mérkőzést. Nieminen kétszer is szetthátrányból jött vissza Sela ellen. majd a döntő játszmát is meg tudta nyerni, így kiharcolta a továbbjutást.

Djokovic a 22. győzelmét aratta zsinórban Forrás: ausopen.com

Djokovic a 22. győzelmét aratta zsinórban
Forrás: ausopen.com

A címvédő Novak Djokovic első mérkőzését játszotta 2014-ben, ellenfele a szlovák Lukas Lacko volt. A szerb hamar elhúzott 4:1-re, ezt követően viszont tőle szokatlan hibákat vétett, ami az adogatása elvesztését eredményezte, de végül 6:3-ra meg tudta nyerni a nyitó játszmát. A másodikban Lacko sokkal agresszívabban teniszezett, ez pedig meg is hozta a gyümölcsét: a játszma csak a rövidítésben dőlt el. Djokovic tapasztalata azonban döntőnek bizonyult, így 2:0 lett az állás a szetteket tekintve. A harmadik játszmában az elsőhöz hasonlóan korán breakelt Djokovic, megszerzett előnyéből ezúttal pedig nem is engedett, 6:1-re nyerte a harmadik szettet.  Djokovic következő ellenfele az argentin Leonardo Mayer lesz, aki mindössze 5 játékot veszítve jutott túl Montanesen.

A 3. kiemelt Ferrer, aki eddig nem játszott kirobbanó formában a szezonban, a kolumbiai Alejandro Gonzalez ellen lépett pályára. A kétszeres elődöntős (2010, 2013) spanyol három sima játszmában, 6:3, 6:4, 6:4 arányban múlta felül ellenfelét, és majd az ötszettes csatán túl lévő Mannarino ellen teheti meg a következő lépést. Hasonlóan simán nyert a 7. kiemelt Berdych, ő Aleksandr Nedovyesov ellen jutott tovább 6:3, 6:4, 6:3-al. A 9. kiemelt Gasquet pályafutása 350. győzelmének örülhetett, miután megverte honfitársát, David Guez-t (7:5, 6:4, 6:1).

Ebden megtörte az "átkot" Forrás: ausopen.com

Ebden megtörte az “átkot”

Térjünk vissza az ötszettes mérkőzésekre, volt belőlük bőven. Az egyik legérdekesebb talán az ausztrál Matthew Ebden és a francia Mahut között zajlott. Ebden az előző két hazai rendezésű Grand Slam tornáján is kétszettes előnyből tudta elbukni az aktuális mérkőzését, ezért miután 6:3, 7:5-re megnyerte az első két játszmát, nem volt túl sok oka a fellélegzésre. Saját, és a közönség félelmei beigazolódni látszottak, mikor Mahut 6:4, 6:0-val egyenlített. Ebden viszont nem tört meg, nem hagyta, hogy hatalmába kerítsék a negatív érzések, és ezúttal sikerült megnyernie az ötödik játszmát – 6:3. “Volt  pár nehéz, ötjátszmás vereségem a korábbiakban itt.” – nyilatkozta Ebden. “De tavaly volt egy szintén nehéz, ötjátszmás Davis Kupa meccsem párosban, Lleyton Hewitt oldalán, amit végül sikerült megnyernünk. Sok minden tanultam tőle, miközben megfordítottuk a meccset és behúztuk az ötödik játszmát. A mai mérkőzésre kicsivel tapasztaltabban álltam ki, és sikerült kihasználnom a közönség adta előnyöket, hogy kicsikarjam a győzelmet.

Janowicz küzdelmes meccsen győzött  Forrás: ausopen.com

Janowicz küzdelmes meccsen győzött

Dupla szetthátrányból kényszerült fordítani Jerzy Janowicz és Kevin Anderson is. A 20. kiemelt lengyel a fiatal ausztrál Jordan Thompson ellen került 6:1, 6:4-es hátrányba. Thompson mindössze 7 ki nem kényszerített hibát vétett a wimbledoni elődöntős Janowicz ellen az első két szettben, szemben ellenfele 29 hibájával. Janowicz ebből a helyzetből tudott fordítani 6:4, 6:2, 6:1-el. A tavalyi szezont lábsérüléssel záró játékos első mérkőzését játszotta 2014-ben, a Hopman Kupáról is kénytelen volt visszalépni, ahol ennek ellenére a lengyelek egészen a döntőig meneteltek.  A dél-afrikai Anderson a fiatal cseh reménység, Jiri Vesely ellen tudott nyerni 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 6:4 arányban.

Az első játéknap nappali szakaszára rekordmennyiségű  néző volt kíváncsi: 47 491-en foglaltak helyet a lelátókon, megdöntve a 2012-es, 45 361 fős hétfői rekordot.

2. játéknap – beharangozó

A második játéknapon pályára lép mindkét brisbane-i döntős, Lleyton Hewitt és Roger Federer is. Hewitt zsinórban a 18. Australian Openjére készül, míg Federer az 57. Grand Slam tornájára. Hewitt majd az olasz Seppi ellen lép pályára, aki még nem nyert mérkőzést 2014-ben, Federer ellenfele pedig a szabad kártyás  ausztrál Duckworth lesz.  Ugyancsak holnap rendezik a sokak által várt Nadal – Tomic mérkőzést is. A spanyol világelső idén pályafutása során először nyerni tudott Dohában, viszont három játszmát is veszített. Ez adhat okot némi bizakodásra az ausztrál szurkolók számára, és reménykedhetnek benne, hogy Tomic kellőképpen kipihente és összeszedte magát múlt heti sydney-i szereplése után. A mérkőzés a magyar szurkolók számára is baráti időpontban, reggel 9-kor fog kezdődni. Pályára lép még Del Potro és Murray is, ellenfelük Williams illetve Soeda lesz.