AusOpen: a 2. nap férfi összefoglalója

2014. január 14.
by Írókéz

A tegnapi, kissé lagymatag első nap után azt várhattuk, hogy mára felpörögnek az események, hiszen az előzetesen esélyesnek kikiáltott játékosok közül ma négyen -Nadal, Murray, del Potro és Federer – is pályára léptek.

Elsőként Federer mutathatta meg, mit tud az új ütője. A svájci Grand Slam csúcstartó, már azzal, hogy pályára lépett, megdöntött egy újabb rekordot: addig a pillanatig Wayne Ferreira és ő mondhatta el magáról, hogy 56 egymást követő Grand Slamen részt vett, ez a szám nála már 57-re emelkedett. Mielőtt olvasóink kétségbeesetten a számológépért nyúlnának, eláruljuk, hogy pontosan 14 esztendővel ezelőtt ugyanitt kezdte meg a valaha látott legnagyobb menetelést a modern tenisz legeredményesebb játékosa.

Federer méltón ünnepelte az új csúcsot, csak 10 gémet engedett James Duckworth-nek a háromszettes mérkőzésen. A többi kiemelt viszont megszenvedett első meccsén. Nishikori Kei döntő szettbe bonyolódott a hazai Matosevic-csel, de végül győzni tudott, Raonic, Dimiitrov és Verdasco is csak négy szettben tudta abszolválni a saját mérkőzését. Három játszmában lépett túl viszont aktuális ellenfelén az ideiglenesen Ausztráliában állomásozó francia idegenlégió, Tsonga, Robert és Paire, valamint Andy Murray is, akit Soeda nem állított nehéz feladat elé.

forrás: 4.pictures.zimbio.com

Juan Martin del Potro tegnap annyira elérzékenyült, hogy láthatta Tomas Berdychet argentin válogatott mezben játszani, hogy átengedte az első szettet az eddig jobbára az amerikai egyetemi bajnokságban vitézkedő Rhyne Williamsnek (130.). Majd időben magához tért és a három következő játszmát simán megnyerte.

Akadt néhány kisebb meglepetés is. Nem a BLASZ II-ben, de Radek Stepanek kikapott Blaz Kavcictól, Federico Del Bonis pedig Blaz Rolától. Przysiezny (nem tudom, leírni vagy kimondani nehezebb) legyőzte a buenos aires-i helyszínelőt, Horaciót a Zeballoséktól. A 18 éves ausztrál Nick Kyrgios a tavalyi Roland Garros után ismét tudott élni a számára biztosított szabadkártyával és Benjamin Beckeren átlépve a második fordulóba jutott.

Lleyton Hewitt egy Federer ellen aratott döntőbeli sikerrel a tarsolyában érkezett “saját” pályájára, a Rod Laver Arenába. Bizakodhatott, mert ellenfele, Andreas Seppi két hete kikapott a 188. Panfiltól a Hopman Kupán. Ennek ellenére az olasz nagyon magabiztosan játszott, Hewitt pedig a rekkenő hőségben olyan bágyadtan kóválygott, mint egy ausztrál őszi légy, miután átrepülte a sivatagot. Az első két szett 7/6 6/3-mal Seppié lett, majd a harmadikban breakelőnnyel vezetett az olasz, a veterán ausztrál pedig látszólag beletörődve vánszorgott a pályán a pontok között.  Bár mindenki tudta, hogy Hewitt már hatszor fordított kétszettes hátrányból, most senki nem látta ennek a leghalványabb jelét sem.

forrás: 1.pictures.zimbio.com

Majd, szinte véletlenszerűen, a volt világelső elvette ellenfele adogatását. Az ekkor először felharsanó “Come on” kiáltáskor eszméltek rá a nézők, hogy nem Hewitt alteregója van a pályán, hanem ő maga. A kiáltás láthatólag pavlovi reflexeket indított be a Hewittot jól ismerő Seppiben is, mert ettől kezdve bizonytalanabbá vált. 5/6-nál elvesztette a szerváját és ezzel a harmadik szettet

A negyedik felvonásban megismételték az előzőt. Hewitt korán breakhátrányba került, majd visszajött, és 6/5-nél elvette Seppi adogatását. A játszma megnyerésekor már őrjöngött a közönség, és ahogy az ausztrál kimutatott a publikum felé, az semmi jót nem ígért az olasz fiú számára. A döntő szettben aztán, ahogy már megszoktuk, Ctrl C, Ctrl V, Seppi break, Hewitt re-break, majd 5/4-es vezetésénél az ausztrál gladiátor fogadóként mérkőzéslabdához jutott. A nézők ekkor fejcsóválva, hitetlenkedő félmosollyal nyugtázták a fejleményt, hogy Hewitt már megint megcsinálta a fordítást lehetetlen helyzetből.

Ekkor azonban ismét fordult a kocka. Andreas Seppi három hatalmas szervával megnyerte a játékot, majd simán elvette ellenfele szerváját és végül semmire hozta a sajátját. Mire a nézők felocsúdtak, kedvencük már ki is kapott, de az összecsapás joggal érdemli ki a Nap Mérkőzése címet.

Ebben a műfajban sikeresebb volt Marin Cilic, aki Marcel Granollers ellen került ugyancsak dupla szetthátrányba.  A horvát fiú azonban nem esett kétségbe, és rá eddig nem jellemző erényeket csillogtatva döntő szettben fordított. Még hosszabb mérkőzést játszott Gilles Simon, aki egy habkönnyű meccsen 7 mérkőzéslabdát hárítva, döntő szett 16/14-re győzte le Daniel Brandsot. Leht, hogy mégis ezt a találkozót kellett volna a Nap Meccsének választani…

Fucsovics Márton kiejtője, Vincent Millot szintén döntő szettben legyőzte Odesniket és Murrayvel játszhat a következő fordulóban. De jó lett volna inkább Marcit látni a tévében a világ egyik legjobbja ellen…

Nagyon meleg volt ma Melbourne-ben, és ez próbára tette a játékosokat. Volt néhány rosszullét is a hőség következtében. Összesen 8 játékos adta fel mérkőzését rosszullét vagy sérülés következtében. A sorban az utolsó Bernard Tomic volt, aki Nadal ellen egy szett után nyújtott kezet, így a Muratoglou által is beharangozott nagy csata (a nagy csinnadratta véleményünk szerint inkább a médiának szólt, Tomic esélytelen volt ezen a meccsen) gyorsan véget ért.

Eredmények:

[1] Rafael Nadal (ESP) vs. Bernard Tomic (AUS) 64 ret. (leg)
[4] Andy Murray (GBR) d. Go Soeda (JPN) 61 61 63
[5] Juan Martin Del Potro (ARG) d. Rhyne Williams (USA) 67(1) 63 64 64
[6] Roger Federer (SUI) d. James Duckworth (AUS) 64 64 62
[10] Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Filippo Volandri (ITA) 75 63 63
[11] Milos Raonic (CAN) d. Daniel Gimeno-Traver (ESP) 76(2) 61 46 62
Martin Klizan (SVK) d. [13] John Isner (USA) 62 76(6) ret. (foot)
[16] Kei Nishikori (JPN) d. Marinko Matosevic (AUS) 63 57 62 46 62
[18] Gilles Simon (FRA) d. Daniel Brands (GER) 67(4) 64 36 63 16-14 – saved 7 M.P.