AusOpen 2016: A drámai Comon Day

Amíg minden ausztrál arra koncentrált, hogy minél tovább élvezhessék Hewitt pályafutását, 2013 óta nem látott drámai fordulat következett be. Na de ne szaladjunk ennyire előre, lássuk a történéseket.

Murray magabiztosan kezdett Kép forrása: bleacherreport.com

Murray magabiztosan kezdett
Kép forrása: bleacherreport.com

Andy Murray ausztráliai szereplése érdekessé válhat bármikor, mivel Kim Searsel első születendő gyermeküket várják, és bármikor otthagyhatja a versenyt. Ez azonban az egyik legnagyobb feltörekvő tehetség, a német Alexander Zverev ellen egyáltalán nem érződött a brit teniszezőn. Murray csak szépen fokozatosan veszített játszmánként egyel több játékot, mint amit az előző szettben elpazarolt. A világranglista második kiemeltje 127 perc játékot követően jutott a második fordulóba, ahol minden valószínűséggel kissé haragos lesz rá a közönség, amennyiben ki meri ejteni Sam Grothot.

Nadal szomorúan csomagolhat Kép forrása: theguardian.com

Nadal szomorúan csomagolhat
Kép forrása: theguardian.com

Szinte képtelenség volt belegondolni, hogy az Australian Open egyik legnagyobb drámáját már a második nap meghozza. A Rod Laver Arénában 7 évvel ezelőtt egy fantasztikus, heroikus mérkőzést játszott Rafael Nadal és Fernando Verdasco az elődöntőben, most az első fordulóban találkoztak. A forgatókönyv kisebb eltérésekkel a negyedik szettig hasonlított. Verdasco megnyerte a rövidítésben az első szettet, majd Nadal 6/4-el kiegyenlített. A harmadik szett most is Nadalé volt, itt kisebb ingadozásokkal jutott előnyhöz a korábbi világelső. A negyedik játszmában minden arra utalt, hogy Verdasco könnyedén kiharcolja a döntő játszmát, de mégis Nadal szalasztott el 6-5-nél óriási lehetőséget, amikor két labdára volt a győzelemtől. A 2009-es meccshez hasonlóan a negyedik szettet egy ellenállhatatlan rövidítésben mutatott tenisszel Verdasco nyerte meg. Nadalon az ötödik szett kezdetén mégse látszott meg az elvesztett Tiebreak és 2-0-ra ellépett. Verdasco játékát azonban hamar rendbe tette, hogy nem lett 0-3 és onnantól egy teljesen másik ember játszott a pályán. A spanyol, amihez hozzányúlt az arannyá vált és zsinórban 6 megnyert játékkal kiejtette Rafael Nadalt, aki 2013 után esett ki újra egy Grand Slam torna első fordulójában. A spanyol első fordulós vereség után érdekes kérdést vet fel, hogy láthatjuk-e még a topformában lévő Rafael Nadalt a teniszpályán. Verdasco a következő körben az izraeli Dudi Selával játszik.

Wawrinkának csak két szettig tartott a mérkőzése Kép forrása: eurosport.co.uk

Wawrinkának csak két szettig tartott a mérkőzése
Kép forrása: eurosport.co.uk

A következő néhány sorban lássuk miként tették dolgukat azok a kiemeltek, akiktől elvárás, hogy ne egy nap után csomagolják össze a holmijukat. A 2014-es bajnok, Stan Wawrinkának csupán két játszmát kellett lejátszania, mivel Dmitry Tursunov a második szett végén feladta a kettejük találkozóját. David Ferrer is megkezdte szereplését, ahol az első körös győzelem nem jelentett nagyobb gondot, három szettben diadalmaskodott a német Peter Gojowczyk ellen. Szintén így tett a tízedik kiemelt John Isner is és a brisbanei bajnok Milos Raonic is. Az amerikai játékos Jerzy Janowiczot, még utóbbi, a francia Lucas Pouillet ejtette ki három játszmában.

Fognini nem jött jól ki a rövidítékből Kép forrása: ausopen.com

Fognini nem jött jól ki a rövidítékből
Kép forrása: ausopen.com

A második nap a megdöbbentő szenzáció mellett tartogatott néhány kisebb meglepetést is. Kevin Anderson korai búcsúját a dél-afrikai sérülése hátráltatta, azonban Fabio Fognini kiesésére már nem lehetett semmi egyéb magyarázatot találni. Az olasz játékos egy rövidítésekbe torkoló mérkőzést vívott, végül négy játszmában vereséget szenvedett a luxemburgi Gilles Müllerrel szemben.

Hewitt nekivágott az utolsó táncnak Kép forrása: ausopen.com

Hewitt nekivágott az utolsó táncnak

A nap vége felé járva pedig az este leszállt és megkezdődött a Comon Day főmérkőzése, aminél reménykedhetett körülbelül 15 ezer ausztrál szurkoló, hogy nem a mai napon játssza le Lleyton Hewitt pályafutása utolsó egyes mérkőzését. A találkozóra illet a mester kontra tanítvány kifejezés, hiszen a visszavonulása előtt álló ausztrál, rengeteget foglalkozott korábban, a világranglista 129. helyén álló James Duckworthel. A fiatalos hév találkozott az elképesztő nagy rutinnal a Rod Laver Arénában. Az első breaket Hewitt csinálta meg és sokáig úgy nézett ki ez el is döntheti az első játszma sorsát. Két pontra is volt Hewitt az első szettől, Duckworth mégis visszajött és végül az idősebb ausztrálnak kellett kiharcolnia a Tiebreakot. Viszont ha már Hewitt eljutott a rövidítésig, azt remek megoldásokkal megnyerte és lépéselőnybe került. Hewitt az elejétől kezdve tüzelte magát, a második játszmában pedig esélyt sem adott honfitársának. A korábbi világelső kétszer is elhalászta Duckworth adogatását, így egy játszmára került a második fordulótól. A harmadik játszmában a könnyű vezetés ellenére látszódott Hewitton, hogy kezd fáradni és néhány hibának is köszönhetően Duckworth break előnybe került. Hiába a break hátrány, Hewittot a lendület vitte előre és három játszmában végül lezárta a mérkőzést. A második fordulóban minden erejére és az ausztrál közönség támogatására szükség lesz, Ferrer következik számára.

A holnapi napon újra előbb Roger Federert láthatjuk egy igen érdekesnek ígérkező találkozón az ukrán Alexandr Dolgopolov ellen. Az esti program utolsó mérkőzésén pedig Novak Djokovic a francia Quetin Halys ellen lép pályára.