Szezonsumma 2018: Djokovic hosszú idő után Wimbledonban nyert újra GS-t
Az immáron újra világelső szerb teniszezőnek mélyről kellett felkapaszkodnia újra a csúcsra, amit az év egyetlen füves pályás Grand Slam versenyén kezdett meg igazán.
A tornán tizenkettedik helyen kiemelt Novak Djokovic rögös úton jutott el karrierje negyedik wimbledoni sikeréhez, de hiba lenne mindjárt a csattanóval kezdeni, előtte inkább nézzük meg, kit tartottak a legnagyobb esélyesnek. Természetesen a svájci Roger Federert, aki az év elején Ausztráliában megnyerte pályafutása 20. Grand Slam trófeáját, emellett címvédőként érkezett meg Angliába, ahol már nyolcszor emelhette magasba a wimbledoni serleget. Meg különben is: Wimbledonban mindig Federer a favorit.
Minden idők egyik legváratlanabb fordítása?
Maradjunk is Federernél. A svájci legenda első négy meccsét könnyedén nyerte (Lajovic, Lacko, Struff, valamint Mannarino ellen), győzelmei mind 3-0-ra végződtek. A címvédőnek a negyeddöntőben kellett először komolyabb ellenféllel szembenéznie, a dél-afrikai Kevin Anderson várt rá a legjobb nyolc között. Ez a mérkőzés senki által nem várt fordulatot tartogatott magában, a svájci már 2-0-ra vezetett a szetteket tekintve, a harmadik játszma hajrájában pedig mérkőzéslabdához jutott. A Federer sztorik nagy részében ilyenkor arról olvasunk, hogy milyen arányban nyerte a meccset, de ezt a történetet most Andersonról írták. A dél-afrikai nagyszerűen, bátran kezdett el teniszezni, jöttek a foghatatlan szervák, és némi meglepetésre többször is le breakelte a svájcit. Érett a meglepetés, hiszen villámgyorsan kiegyenlített lett nem csak a játék, de az eredmény is. Az igazi dráma pedig a rövidítés nélküli döntőszettben csúcsosodott ki, ahol Anderson 13-11 arányban diadalmaskodott, és óriási meglepésre kiejtette a címvédőt.
Kevin Anderson karrierje egyik legjobb meccse után fogadhatta Roger Federer gratulációját.(A kép forrása: dnaindia.com)
Fucsovics Márton korai búcsúja
Titkon reméltük, hogy Fucsovics Marci a Melbourne-ben mutatott káprázatos meneteléshez hasonlóval rukkol elő az All England Clubban, és az előkelő helyezésének köszönhetően a főtáblán kezdett Wimbledonban. A sorsolás kevésbé kedvezett Marcinak, a magyar játékos az első körben a rutinos Julien Benneteau-val találkozott. A harminchat éves francia pontosan tudta mire van szükség Wimbledonban. Rendkívül agresszíven teniszezett, nem hagyott sok teret Marcinak, a fontos labdameneteket pedig rendre bezsebelte. Az első szettet 7-5 arányban nyerte Benneteau, a második játszmában pedig ugyanez az eredmény született. A játék képe, és a 2-0-ás hátrány tudatában nehéz volt elképzelni, hogy Marci megfordítja a mérkőzést. Sajnos a bravúr elmaradt, a francia 2 óra 28 perc alatt három játszmában jutott tovább, Marcinak pedig 2019-ig egészen biztosan várnia kell a nagy wimbledoni menetelésre.
Újabb fantasztikus Nadal – Djokovic mérkőzés
A címvédő búcsúzott, a torna második kiemeltje azonban még talpon volt Rafael Nadal személyében. A spanyol játékos köztudottan a salak királya, de Wimbledonban is bizonyította már kétszer (2008, 2010), hogy a gyorsabb borításon is képes Grand Slamet nyerni. A negyeddöntős mérkőzéséig ő sem ütközött nagyobb ellenállásba, négyszer nyert 3-0-ra. A négy közé jutásért azonban egy igazi nagyágyú, az argentin Juan Martin Del Potro várt Nadalra, aki ha elengedi a tenyeresét, az ellenfeleinek a legtöbb esetben nincs válaszuk. Aki látta a mérkőzést, alighanem az idei év legjobb öt meccse között tartja számon. Hihetetlen magas színvonalú tenisz, és eszméletlen izgalmak. A két gladiátor 4 óra 51 percig harcolt egymással, és végül Nadal hagyhatta el győztesen az arénát. Az elődöntőben ezzel létrejött a várva-várt slágermeccs, Djokovic-csal kellett farkasszemet néznie Nadalnak. A szerb az elődöntő előtti mérkőzésein könnyed győzelmeket aratott, de ezen az összecsapáson már meg kellett izzadnia a fináléba kerülésért. Mi az, hogy meg kellett izzadnia, egyenesen meg kellett halnia a pályán. A meccset a szerb kezdte jobban, de Nadal hamar magára talált, és az első két játszma után 1-1-re álltak. A harmadik felvonásban – bár inkább Nadalnak állt az előny megszerzése – végül rövidítés döntött, ahol a spanyol 7-6-os állásnál szerválhatott a szettért, de végül Djokovic óriási drámában, 11-9-re behúzta a tiebreaket. Mivel a szabályok szerint este tizenegy óra után nem lehet mérkőzést játszani Wimbledonban, így másnapra maradt a döntés. Köszönhetően mindez annak, hogy az első elődöntőben Kevin Anderson 6 óra 36 perc után nyert az amerikai John Isner ellen, így Nadalék meccse is jóval később kezdődhetett el. Másnap a spanyol kiegyenlített, a döntő szettben viszont Djokovic bizonyult jobbnak és bejutott a döntőbe.
Fantasztikus meccs után végül Djokovic hagyhatta el győztesen a pályát.( A kép forrása: rafaelnadalfans.com)
A negyed-, illetve elődöntők végletekig kiélezett mérkőzéseit már nehéz lett volna felülmúlni, és ahogy az várható volt, a döntő egyoldalúra sikeredett. Kevin Anderson tudása alatt teljesített, már néhány játszott rajta, hogy fizikálisan sincs a topon, amiben egyértelműen közrejátszott az Isner elleni maratoni elődöntő. Az első két játszmát megerőltetés nélkül, 6-2 6-2 arányban nyerte a szerb, némi izgalomra pedig egészen a harmadik szettig kellett várni. A dél-afrikai kicsit összekapta magát, emelt a játéka színvonalán, de hiába jutott el öt szettlabdáig, egyik lehetőséget sem tudta kihasználni, a rövidítésben pedig ismét Djokovic bizonyult jobbnak. A szerb győzelmével negyedszer nyerte el a wimbledoni trófeát, és (mint később kiderült) ez akkora lendületet adott neki, hogy a szezon hátralévő részében olyan eredményeket ért el, amivel újra világelső lett.
Djokovic 2015 után újra magasba emelhette a wimbledoni trófeát.( A kép forrása: timesofindia.indiatimes.com)
Az idei év második Grand Slam versenye egy igazán nagy visszatérésről szólt. Novak Djokovic sorozatos sérülései és formahanyatlásai után sokan már elkönyvelték, hogy a szerb teniszező több Grand Slam elsőséget már nem zsebel be. A torna előtt csak a huszonegyedik volt a világranglistán, kevesen gondolták ekkor, hogy az idei év világelsőjéről beszélünk.
Lesz aki megtöri a nagy négyes hegemóniáját Wimbledonban?
2003 óta Roger Federer nyolcszor, Novak Djokovic négyszer, Rafael Nadal és Andy Murray pedig kétszer emelhette magasba a trófeát Wimbledonban. Az idei évben több nagy reménységű fiatal is berobbant, illetve ért el szép sikereket. A húszéves görög Stefanos Tsitsipas Stockholmban nyert ATP 250-s besorolású versenyt, és idén többek között legyőzte Alexander Zverevet, Kevin Andersont és Novak Djokovic-ot is. Az orosz Daniil Medvedev Tokióban nyert 500-s tornát, honfitársa Karen Khachanov a Párizsban megrendezésre kerülő 1000-s versenyt nyerte meg. Lehet hogy jövőre már valamelyik fiatal nyeri meg a legrégebbi Grand Slam versenyt, vagy marad továbbra is a nagy négyes körében a trófea? Esetleg Cilic, Anderson, vagy éppen Zverev ér oda a végén?
A kiemelt kép forrása: livetennis.com