Szezonsumma 2018: Rászolgált az éljátékos jelzőre!
Kevin Anderson időről-időre stabilabb eredményeket mutat fel. Pár éve még nem gondoltuk volna, azonban egyre többet tesz le az asztalra a langaléta dél-afrikai!
Vállalható vereségek mellett kisebb tornagyőzelem
Kevin Anderson úgy döntött ezt az évet az indiai Puneban kezdi meg, ahol többek között úgy jutott el a fináléig, hogy a második fordulóban drámai módon búcsúzó Fucsovics Mártont kiejtő francia Benoit Pairet is legyőzte. Arra lehetett számítani, hogy Anderson egy tornagyőzelemmel hangol az Australian Openre, azonban igen nagy meglepetésre ezen a héten Gilles Simon szebbik arcát mutatta és két szettben diadalmaskodott a Pune-i fináléban. Úgy nézett ki 2017-es US Open döntőse kirobbanó formában van, Melbourneben viszont a sorsolás Kyle Edmundot gondolta megoldható feladatnak, amibe beletört a bicskája. Itt hiába vezetett Anderson 2-1-re a szettek tekintetében, a brit egy kőkemény öt szettes küzdelemben továbbjutott.
A 32 éves játékos ezek után New Yorkban folytatta szereplését, ahonnan örömteli élményekkel és egy tornagyőzelemmel távozott. Nehéz küdelmek, a döntő szettes csörtéket Escobedo, Tiafoe, Nishikori, majd a döntőben Querrey ellen is sikeresen vívta meg. Két héttel később a Sunshine Doublet megelőzően Acapulcoban is szerencsét próbált, ahol egészen a döntőig menetelt, azonban az idén félelmetes formában teniszező Juan Martin Del Potro lecsapott ellenfelének apró megingásaira és két szettes győzelmét követően az argentin kezébe került a trófea.
A Sunshine Doubleön a dél-afrikai két negyeddöntőt tudott felmutatni. Indian Wellsben a 2017-es elődöntőhöz hasonlóan ismét abszolválta a Pablo Carreno Busta elleni meccset a 16 között, majd a Kaliforniában egészen döbbenetes teniszt nyújtó Borna Corictól kapott ki a döntő szett rövidítésében. Miamiban pedig ahogy szokták mondani, egyszer minden sorozat megszakad. Addig a pontig 4 mérkőzést hozott Carreno Bustával szemben, a spanyol egy végletekig kiélezett meccsen Miamiban visszavágott.
Az eddigi legjobb salakpályás szereplés, egy megmagyarázhatatlan kieséssel megfűszerezve
Kevin Anderson sosem tartozott a salakpálya menői közé, de látszik, hogy idén igen sokat fejlődött, hiszen Madridban nagyon stabil teljesítménnyel pályafutása első 1000-es elődöntőjét pont Madridban játszotta. Az már egy másik kérdés, hogy a szemben lévő térfélen Dominic Thiem állt, akit igen nehéz volt megfékezni kedvenc borításán. Rómában első mérkőzését kénytelen volt feladni kisebb sérülés miatt a dél-afrikai, de ez szerencsére nem hatott ki Roland Garros szereplésére. Párizsban 3 szettben legyőzte az igen kellemetlen rakkolásáról híres Paolo Lorenzit, majd 4 szettben elbánt Pablo Cuevassal és Mischa Zverevvel is. Diego Schwartzman elleni mérkőzése is igen meggyőzően indult, majd a negyeddöntős játékra kissé érthetetlen módon az argentinnak lett jogosultsága. Ebben a legfájóbb az lehetett Andersonnak, hogy amikor a negyedik szettben adogathatott a mérkőzésért, semmire veszítette el a szerváját.
Kő kövön nem maradt Wimbledonban, megérdemelten a döntőben.
Anderson Queensben próbált melegeíteni az év harmadik Grand Slam tornájára, a felkészülés azonban nem sokáig tartott. Nem nagyon állt még át a füves borításra, ahol Leonardo Mayer gyorsabban tudott akklimatizálódni, és döntő szettben meglepetésre ő nyerte ezt az első fordulós mérkőzést.
Wimbledonban viszont Anderson kárpótolta rajongóit az elmúlt két tornán elszenvedett váratlan vereségért. Gombos Norbert ellen könnyed első körös győzelmet aratott, majd Andreas Seppi, Philipp Kohlschreiber, a nyolcaddöntőben pedig Gael Monfils testén keresztül harcolta ki a negyeddöntőt. Jött egy olyan mérkőzés, ahol csupán Anderson hihetett magában, abban, hogy képes lehet a szakadékból is valahogyan kimászni. Roger Federernek mérkőzéslabdája volt, és nem gondoltuk volna, hogy egy eltört fonák elütés lavinát indíthat. Innentől kezdve Anderson extázisban teniszezett, majd a végére mentálisan is erősebb maradt riválisánál, döntő szett 13-11-el kiejtette hatalmas bravúrt végre hajtva a címvédőt. Ekkor megfordult a fejünkben, hogy Anderson kipukkad, az azonban kedvező volt számára, hogy egy olyan ellenfél következett, aki ellen nem lesznek olyan hosszú labdamenetek. Amikor vártuk szépen csöndben már a Nadal-Djokovic rangadót, idegeskedhettünk, vajon azon a napon egyáltalán pályára kereülnek-e. Kevin Anderson és John Isner ugyanis egy maratoni mérkőzéssel szolgálta ki a wimbledoni nagyérdeműt, aminél a fejünkhöz kaptunk, abba belegondolva, milyen hihetetlenül jó fizikumban van Anderson. Egy majdnem öt órás Federer elleni mérkőzést felváltott minden idők második leghosszabb Grand Slam mérkőzése, ahol a torna 6. kiemeltje maradt talpon. Anderson minden maradék erejét felhasználva, beleállt egy újabb, irgalmatlan hosszú mérkőzésbe és ezt is képes volt megnyerni! Ebben az az igazán elképesztő, hogy 6 óra 36 perc alatt csak a harmadik szettben, break előnyben vesztette el a szerváját, majd döntő szettben teljesen megérdemelt volt a sikere, hiszen break labdához sem engedte Isnert, a 26-24-es végeredmény ellenére. Káprázatos két hetet tudhatott magáénak Kevin Anderson, ahol a döntőben a fantasztikus visszatérését megkoronázó Novak Djokovic ellen már nem volt sok esélye. Pár éve még nem gondoltuk volna, hogy Kevin Anderson ilyen rövid időn belül két Grand Slam döntőt fog játszani. Ezen a tornán viszont meglátszott, hogy mentálisan is kezd egyben lenni!
Újabb Masters elődöntő után New Yorkban a pakliból előjött az Így Jártál kártya, majd egy 500-as tornagyőzelem
A dél-afrikai önbizalommal telve várhatta a US Open Seriest, ahol a negyeddöntőben nagyon magabiztos teljesítményt nyújtva Grigor Dimitrovnak sem volt sok ellenszere Anderson játékára. A lufi azonban egy olyan játékosnál nem nagyon akart kidurranni, aki előtte legyőzte Novak Djokovicot. Stefanos Tsitsipas a kanadai 1000-esen brutálisan teniszezett, az elődöntőben pedig Anderson sem tudta megállítani Őt. Cincinnattiben pedig egy magáról rég nem hallató David Goffin került a wimbledoni finalista útjába, aki sima két szettben legyőzte őt. A US Openen pedig az amúgy is gyilkos mérkőzéseken túl lévő Anderson a negyedik fordulóban bármennyire próbálkozott, pályafutása legjobb kemény pályás versenyét produkáló Dominic Thimmel nem tudta tartani a lépést. Az osztrák három szettben csomagolni küldte ellenfelét, akit idén már másodszor győzött le.
Az ázsiai turné Andersonnak két negyeddöntőt tartogatott. Tókióban folytatta idei szereplését, ahol a negyeddöntőben Richard Gasquet fogott ki igen extra napot, és két Tiebreakos szettet követően búcsúztatta a dél-afrikait. Shanghaiban Anderson visszavágott Torontóért Tsitsipasnak, azonban a negyeddöntőben remekül helyt állva, de Djokovic intett neki búcsút.
Bécsben az elődöntőig nem kellett túlságosan megszakadnia, hiszen a legjobb 16 között Melzer visszalépett, majd a negyedöntő második szettjében Borna Coricnak is fel kellett adnia aktuális találkozóját. A dél-afrikai az elődöntőben igen csak megszenvedett a kiszámíthatatlan Fernando Verdascoval, akit csak a végjátékban tudott gratulációra késztetni. A finálét azonban egyértelműen uralta a japán Kei Nishikorival szemben. Anderson megnyerte viszonylag simán az első szettet, majd amikor kellett a döntő szett rövidítésében ismét megrázta magát. Ezt a találkozót a kétszeres Grand Slam döntős végig kézben tartotta, megérdemelten szerezte meg pályafutása első ATP 500-as tornagyőzelmét!
Djokovic ismét nagy falatnak bizonyult
Londonra még a párizsi tornával készült fel, ahol Nishikori vissza tudott vágni a bécsi fináléban elszenvedett vereségért. A világbajnokságon nem került egyszerű csoportba, hiszen Roger Federer és Dominic Thiem mellett újra összecsaphatott a japánnal.
Az első csoportmérkőzés az idegek harca volt, amit Anderson bírt jobban Dominic Thiemmel szemben. Ez nagy löketet adott a dél-afrikainak, aki következő mérkőzésén letakarította a közepes formában teniszező Kei Nishikorit, ezzel megnyugodhatott. Roger Federerrel Thiem győzelmének függvényében a csoportelsőségért szállt harcba, azonban Federer egyre javuló játékára nem tudott mit kitalálni Anderson. Az elődöntő pedig látva Djokovic addigi teniszét egy egészen más kávéház volt, hiszen a szerb egészen meghökkentő módon végezte ki a bombaformában lévő dél-afrikait.
Kevin Anderson remek évet tudhatott magáénak. Két kisebb tornagyőzelem és egy újabb Grand Slam döntő. Amit azonban feltétlenül meg kell említeni, a dél-afrikai mentálisan és játékban is igen sokat javult. Az évet a 6. helyen zárta, megérdemelten van ott az Elitben!
Kiemelt kép forrása: thechampaignroom.com