A jövő világelsői – újratöltve – 1. rész
1- rész: Stefanos Tsitsipas
A Teniszvilág leghűségesebb olvasói talán még emlékeznek rá: Négy évvel ezelőtt seregszemlét tartottunk, bemutattuk, ki az a négy tizenéves teniszező, akinek legnagyobb esélye van rá, hogy a mai nagy bajnokok örökébe lépjen. Akkori jelöltjeink közül Kyrgiostól alighanem elbúcsúzhatunk a legmagasabb szinten, Rublev is megrekedt valahol útközben, Coric viszont lassan top 10-es játékos lesz, Zverev számára pedig reális lehetőség, hogy akár rövid időn belül világelső legyen, hiszen nem hivatalos világbajnokként már 4. a világranglistán, mindössze 35 ATP-ponttal lemaradva Roger Federtől. Mivel lassan, de egyre biztosabban közeledik a generációváltás, úgy érezzük, itt az ideje ismét szétnéznünk a világ teniszpályáin, kik lehetnek az új trónkövetelők. A 4-es szám bűvöletében kiválasztottuk azt a 4 tinédzsert, akikben a legnagyobb potenciált véljük felfedezni. Új sorozatunk szereplői: Stefanos Tsitsipas, Denis Shapovalov, Alex de Minaur és Felix Auger-Aliassime.
Első jelöltünk, Stefanos Tsitsipas szigorúan véve nem is szerepelhetne írásunkban, hiszen néhány hónapja már betöltötte 20. életévét, de nem tehetjük meg, hogy kihagyjuk, elképesztő tehetsége és izgalmas személye miatt sem.
“Stef” – ahogy barátai nevezik – orosz anyától és görög apától származik, saját bevallása szerint édesanyja szláv mentalitását örökölte, ennek köszönheti kitartását és mentális erejét. Elég későn kapcsolódott be a profi tenisz magasabb rangú versenysorozataiba. 18 évesen, junior világelsőként 5 ITF-versenyen nem talált legyőzőre, az ezt követő évben, 2017-ben pedig egy Challenger-tornán diadalmaskodott. Az áttörés idén következett be, a görög fiú elképesztő szezont produkált. Néhány negyeddöntő után a barcelonai salakos Mastersen egészen a döntőig menetelt, ahol végül Rafael Nadal állította meg. Wimbledonban, a füves szentélyben a legjobb 16 közé jutott, ami szintén figyelemre méltó eredmény. Ezek után következett a Canadian Masters, ahol Tsitsipas hatalmasat robbantott: Többek között a wimbledoni döntő mindkét résztvevőjét, Novak Djokovicot és Kevin Andersont is legyőzve, elképesztő küzdeni tudásról tanúságot téve bejutott az 1000-es verseny döntőjébe. Itt ismét a világelső Rafa Nadallal találkozott, és egyelőre ismét fejet kellett hajtania a nagyobb tudás előtt, de a teniszvilág felkapta a fejét. Stefanosból egycsapásra sztár lett.
A szezon hátralévő része meghozta számára az első ATP-tornagyőzelmet (Stockholm), a Next Gen világbajnoki címet, és a ranglista 15. helyét. Játékosunk igen jó helyzetben várhatja 2019-et.
Tsitsipas nem csak tehetséges ifjú, hanem igazi egyéniség, olyan teniszező, aki úgy kell a mai, egyre gépiesebbé váló tenisz-sportnak, akár egy falat kenyér. Megjelenése és küzdőszelleme Björn Borgot idézi, játéka pedig nem a ma megszokott erőtenisz, hanem – akárcsak a görög fiú külseje – inkább kissé retro jellegű. Egykezes fonákot üt, ami elvileg hátrányt jelent számára, viszont ezt a hátrányt remekül kompenzálja mozgásával és erőteljes tenyeresével, amelyet szintén nem a ma megszokott modern, hanem inkább a régi időkre hajazó technikával üt. Elnyűhetetlen, megtörhetetlen küzdőszellem, hihetetlen játékintelligencia, adaptív képesség és elképesztő mentális erő jellemzi főhősünket. Tisztában van a sztársággal járó felelősséggel, szeretne példakép lenni a fiatalok számára, akárcsak az ő példaképe, Roger Federer. A Mazi gia to Paidi nevű görög szervezet nagyköveteként nehéz sorsú gyermekeket támogat. A Z- (vagy Zéta, hogy stílszerűek legyünk) generáció képviselőjeként profin használja a közösségi médiát, saját vlogot vezet. Nagy Olimpiakosz-szurkoló, szeret asztaliteniszezni, úszni és filmeket nézni.
Kiemelt kép forrása: foxsportasia.com