Roland Garros 2018: A férfi egyes torna beharangozója
Elkészült a sorsolás, így elérkezett a találgatások ideje!
Nagyon úgy kezdődött az idei salakszezon, hogy az időszak tetőpontját jelentő Francia Nyílt Teniszbajnokság előtt már szinte másfél hónappal odaadták volna a Muskétások Trófeáját Rafael Nadalnak világszerte. A Salakkirály első néhány tornáján még játszmát sem veszített el, tavaly kezdődő szériáját 50 nyert szettig is elvitte, ezzel megdöntötte John McEnroe egy adott borításon egymást követő szettgyőzelmek számának rekordját (az amerikai legenda szőnyegen érte el a maga csúcsát). Két kedvenc játszóterén, Monte-Carlóban és Barcelonában is megnyerte 11. bajnoki címét. Sikereihez hozzászokhattunk, de ahhoz a dominanciához, amit e két verseny alatt produkált, ahhoz nem. Ennek tudatában valóságos krach-ot jelentett az, amikor a Madrid Masters negyeddöntőjében az a Dominic Thiem győzte le két szettben, akinek még a hercegségbeli torna hasonló szakaszán mindössze két játékot engedett. Ezután persze Rómában újra a csúcsra ért (ott nyolcadjára), de az ottani döntőben Alexander Zverev, az elődöntő első szettjében pedig Novak Djokovic késztette nagy csatára. A mallorcai trónja nem ingott meg, de ezek az apró intőjelek miatt mégsem fulladhat unalomba azért a 2018-as Roland Garros.
Ha meg netalántán újra Nadal “hátsó kertje” lesz a Boulogne-i erdő, akkor a döntős és elődöntős helyekért vívott izgalmasnak és kiegyenlítettnek ígérkező harc feszegetheti majd a teniszrajongók ingerköszöbét. Mi lesz például Alexander Zverevvel? A fiatal német nyújtotta a világelső után a legjobb teljesítményt a felkészülés során: Monte-Carlóban elődöntő, Münchenben és a Madrid Mastersen tornagyőzelem, Rómában döntő. Most már tényleg csak a Grand Slam tornákon nyújtott teljesítményével adós, ugyanis a három nyert szettre menő meccseken eddig aránytalanul rosszabbul teljesített, mint azokon a találkozókon, ahol kettő játszma szükséges a győzelemhez. Persze még csak egy hónapja múlt el 21 éves, van még ideje, de a teniszrajongók egyöntetűen vallják azt, itt van már az idő ahhoz, hogy világranglistás pozíciójához méltó teljesítményt mutasson be egy Grand Slam-tornán. Főleg, hogy ő most a 2. kiemelt.
Nagy talány lehet Dominic Thiem is. A 24 éves osztrák Madridban megcsillogtatta tudását, bebizonyította, hogy továbbra is képes legyőzni Nadalt salakon. Az elmúlt két Roland Garroson peche volt, hiszen 2016-ban és 2017-ben is a legnagyobb favorit várt rá az elődöntőben (Djokovic, majd Nadal), most azonban ekkora akadály nem állhat előtte, ha zsinórban harmadszor is eljut a legjobb 4 közé Párizsban, ugyanis Nadallal legkésőbb csak a döntőben futhat össze. Novak Djokovic szereplését is nagy várakozás övezi. Rómában láthattuk (különösen Nadal ellen), hogy ott lakozik benne még az a gladiátori tenisz, amivel 1,5-2 évig szinte verhetetlennek bizonyult. A szerbnél első sorban még a kiegyensúlyozottság lehet a kérdéses és kényes pont.
Ezen intermezzo után azonban itt az idő, hogy megnézzük az idei French Open férfi egyesének főtábláját!
Mesdames et Messieurs: Le Tableau!
Felső ág
Nadalt (1.) világelsőként és első kiemeltként természetesen a tábla legtetején találhatjuk. Alex Dolgopolov ellen kezd, majd Guido Pella vagy Joao Sousa ellen folytathatja, ha nem okoz negatív meglepetést. Első rangsorolt ellenfele a 32 között Richard Gasquet (27.) lehet, a negyeddöntőbe jutásért pedig a papírforma érvényesülése esetén pedig Jack Sock-kal (14.) vagy Denis Shapovalov-val (24.) mérkőzhet meg. A top 8-ból tavalyi US Open-döntős ellenfelét, Kevin Andersont (6.) sorsolták az ő negyedébe. Bár a dél-afrikai eljutott Madridban a legjobb 4-ig, nem igazán a salak az ő borítása, így egy páran elkezdhetnek reménykedni, hogy az ő “lábizén” beúszhatnak a negyeddöntőbe. Első sorban Diego Schwartzman (11.), akinek a legjobb 16-ig jóformán csak Philipp Kohlschreiber-től (23.) és/vagy Borna Coric-tól kell tartania. Utóbbi kettő egymás ellen mérkőzik meg az első körben, izgalmas összecsapás lehet. Visszatérve Anderson-ra: a rutinos olasz, Paolo Lorenzi lesz az első ellenfele, utána pedig a Bedene – Cuevas meccs nyertese következhet, a legjobb 32 között pedig Feliciano Lopez-zel (28.) találkozhat.
Marin Cilic (3.) is a felső ágon van. A hórihorgas horvát a legutóbbi 4 Grand Slam tornán jól teljesített: itt tavaly a negyeddöntőig jutott, Wimbledonban, illetve az idei Ausztrál Openen pedig döntőzött. Most úgy nyújtott elfogadható teljesítményt a Garrosra való felkészülés során (Monte-Carlo: negyeddöntő, Róma: elődöntő), hogy azalatt még a saját esküvőjét is belefért megrendeznie. Az ausztrál Duckworth-szel játszik az első fordulóban, utána pedig a Melbourne-ben negyeddöntőig jutó Tennys Sandrgen következhet. A legalacsonyabban rangsoroltak közül Adrian Mannarinót (25.) sorsolták hozzá, a legjobb 16 között pedig a kiemelés alapján Kyle Edmund-dal (16.) vagy az örök rejtély, Fabio Fognini-vel (16.) mérkőzhet meg.
Nem ígérkezik könnyű negyeddöntő Cilic számára, ha Juan Martin Del Potro (5.) eljut odáig, Indian Wells idei bajnoka került ugyanis a negyedébe. Del Potro azonban nem alkotott maradandót a felvezető versenyeken, ráadásul ezen a héten egy csípősérülés gyanúja is felmerült nála. Annyi a biztos egyelőre, hogy “Tandil tornya” Nicolas Mahut ellen kezdi meg szereplését, utána következhet Julien Benneteau vagy honfitársa, Leonardo Mayer, majd Alber Ramos-Vinolas (31.). A legjobb 16 között pedig Tomas Berdych (17.) vagy John Isner (9.).
Három nagyobb név mellett ráadásul még Fucsovics Marci is a tábla ezen részére került. A Genfben Stan Wawrinkát legyőző magyar teniszező a kanadai Vasek Pospisil-lel mérkőzik meg, győzelem esetén pedig az Edmund – Alex De Minaur találkozó nyertese ellen folytatódhat karrierje első Roland Garrosa. HAJRÁ, MARCI! DRUKKOLUNK!
Érdekes párosítások az első körben: Seppi – Gasquet, Coric – Kohlschreiber, De Minaur – Edmund, Chardy – Berdych,
Alsó ág
Grigor Dimitrov (4.) és David Goffin (8.) Monte-Carlóban és Madridban is egy negyedbe került, s végül úgy néz ki, hogy nem úszhatják meg a Roland Garrost sem egymás nélkül. Újra egy negyedbe került a két jó barát. A bolgár a szerb Viktor Troicki ellen kezdi meg szereplését, s ha nyer, akkor a Jarry – Donaldson meccs győztese vár majd rá a folytatásban. A harmadik fordulóban Fernando Verdasco (30.) leselkedhet rá, akiben bármikor benne van a lehetőség, hogy megszorongasson, vagy akár le is győzzön egy nagy nevet. S ha mindez nem lenne elég Dimitrovnak, ezután következhet akár Novak Djokovic (22.) is. A 2016-os bajnok a selejtezőből kapja első ellenfelét, a folytatásban pedig egy pikáns meccset vívhat meg David Ferrerrel, utána pedig még egy spanyol, Roberto Bautista Agut (13.) következhet Djokovic számára. Az évek jönnek-mennek, az erőviszonyok pedig folyton változnak, de ez a negyed így is úgy is igencsak komolynak ígérkezik. Goffin első ellenfele a holland Robin Haase lesz, őt követheti Ivo Karlovic, majd egy ki-ki meccs Gael Monfils (32.) ellen, aztán meg egy nyolcaddöntő, várhatóan Pablo Carreno Busta (10.) vagy Nick Kyrgios (21.) ellen. DURVA LETT EZ A NEGYED!
Ezzel pedig felveszi a versenyt valamelyest a tábla legalsó része is. Nadal két leglehetségesebb kihívója, Dominic Thiem (7.) és Alexander Zverev (2.) ugyanis egy is ugyanazon negyedbe került! “Sascha” a litván Berankis-szal játssza első mérkőzését, utána következhet a Vesely – Lajovic nyertese. A fiatal némethez a legalacsonyabban rangsoroltak közül a bosnyák Damir Dzumhurt (26.) sorsolták, a legjobb 8 közé kerülésért pedig a kiemelés alapján Stan Wawrinkával (23.) vagy Lucas Pouille-jal (15.) mérkőzhet meg. A 2015-ös bajnok és tavalyi döntős svájci egészségi állapota és meccsrutinja azonban nem éppen megfelelő. Guillermo Garcia-Lopez lesz az első ellenfele, ha pedig legyőzi a spanyolt, jó eséllyel a fiatal orosz Khachanov ellen folytathatja, ő azonban jelenlegi a svájci helyzetében igenis komoly vetélytársnak bizonyulhat. Nincs túl jó passzban Pouille sem, aki ebből kifolyólag már az első körös, Daniil Medvedev elleni meccsen is nehéz meccsre számíthat. Zverevre tehát könnyűnek ígérkező első hét vár, alkalmas helyzet arra, hogy javítsa Grand Slam-tornás mérlegét.
Thiem az első ellenfelét a selejtezőből kapja, utána azonban egy nem túl kellemes vetélytárs következhet, Stefanos Tsitsipas. A 19 éves görög tehetség hallatott magáról ebben a salakszezonban. Barcelonában úgy lett finalista, hogy például az osztrákot, majd Goffint is két szettben győzte le, az azt követő héten pedig az Estoril Openen jutott el az elődöntőig. Amennyiben Thiem revánst tud venni a görögön, jó eséllyel a luxemburgi Gilles Müller (29.) ellen folytathatja a küzdelmet, utána azonban pikáns meccset vívhat meg Kei Nishikorival (19.). A japánnak azonban várhatóan Sam Querrey-vel (12.) kell számolnia, de az amerikainak is meggyűlhet a baja már az első körben tehetséges honfitársa, Frances Tiafoe ellen.
Érdekes párosítások az első körben: Tiafoe – Querrey, Pouille – Medvedev
A teljes főtábla megtalálható itt.
Hogy Rafa Nadal érvényesíti-e a papírformát és megnyeri 11. Roland Garrosát is, vagy valaki az évtized egyik legnagyobb meglepetését fogja okozni, kiderül az előttünk álló napokban. A hagyományokhoz hasonlóan most is vasárnapi napon kezdődik el a Francia Nyílt Teniszbajnokság.
A kiemelt kép forrása: elperiodico.com