Federer újra salakos lesz – Madrid Open beharangozó
Elérkeztünk az év negyedik ATP Masters 1000 tornájához, aminek kétségtelenül legfontosabb szenzációja Roger Federer visszatérése a salakpályára. A svájci mester visszatérésén kívül kitértünk a madridi helyszín különlegességére, és természetesen a sorsolást is elemeztük.
2009 óta a Caja Mágica, vagyis a The Magic Box ad otthont a Madrid Opennek. Ez alatt a 10 év alatt Rafael Nadal “mindösszesen” négy alkalommal hódította el a trófeát (2010, 2013, 2014, 2017), míg Monte-Carlóban és Barcelonában 2009 óta hétszer, Rómában ötször, Párizsban pedig szintén hét alkalommal győzött. Mi lehet az oka annak, hogy ez Nadal legkevésbé termékeny salakos tornája az elmúlt 10 évben?
Először is, úgy gondolom van egy fizikai oka – Rafa több alkalommal érkezett Madridba az évek során úgy, hogy behúzta Monte-Carlót és Barcelonát, és egyszerűen pihenésre volt szüksége. Ezt láthattuk például tavaly, amikor két játszmában kapott ki Dominic Thiemtől a legjobb 8 között. A másik ok pedig a borítás, pontosabban a tengerszint feletti magasság. Ha megtekintjük az ATP Masters 1000 pályák CPI-jét (court-pace index), azt láthatjuk, hogy a tavalyi év során a madridi borításnál csak a római volt lassabb.

A borítások gyorsasági indexe
Kép forrása: www.perfect-tennis.com
Ennek ellenére a madridi pályán láthatjuk a leggyorsabb játékot a salakpályák közül, és ez a relatíve ritkább levegőnek köszönhető. Madrid tengerszint feletti magasság 667 méter, és ilyen magasságban már ritkább annyival a levegő, hogy az ATP játékosok által diktált kíméletlen tempón észre is vegyük ezt. Vagyis az ütőről nagyon nagy sebességgel távozik a labda, természetesen az agresszívabb játékosoknak kedvez. Az új helyszín felavatásaként Federer 2009-ben két játszmában tudta megverni Nadalt, majd lendületből behúzta a Garrost is. A svájci mester 2012-ben is megtudta nyerni a tornát, és a pálya relatív gyorsaságát mutathatja ez is, hiszen a másik két salakos Masterst nem sikerült Federernek megnyernie.
Az sem véletlen, hogy Dominic Thiem az elmúlt két évben döntőig jutott itt. Az ő nagy tempóval, de nagyon nagy nyitásokkal dolgozó játékához talán a legalkalmasabb hely a Caja Mágica. Természetesen a nagy adogatók is leginkább itt tudnak érvényesülni a salakpályák közül, tavaly például a most sérülés miatt hiányzó Kevin Anderson egészen az elődöntőig eljutott.
Djokovicra több veszély is leselkedik
A tábla tetején természetesen a világelső Novak Djokovicot (1.) találjuk. A szerb Grigor Dimitrov ellen kapcsolódhat be a játékba, feltéve, hogy a bolgár legyőzi a selejtezőből érkező első körös ellenfelét.

Del Potro októberi sérülése óta csak három tétmeccset játszott
Kép forrása: livetennis.com
Az első forduló nagy salakos csatája lehet a Diego Schwartzman – Marco Cecchinato (16.) mérkőzés. Cecchinato és Djokovic a legjobb 16 között találkozhatnak, és a szerb megpróbálhat visszavágni a tavalyi párizsi vereségért. A negyed másik felében találjuk az elmúlt kilenc meccséből hetet elveszítő Marin Cilicet (9.), a salakot nyíltan gyűlölő Nick Kyrgiost, és a visszatérő Juan Martin del Potrót (7.). Delpo a Dusan Lajovic – Laslo Djere meccs győztese ellen kezd, ezt követően jöhet neki Cilic vagy Kyrgios, a legjobb 8 között pedig a világelső.
Federernek könnyű dolga lehet a legjobb 8-ig
Federer a 2016-os római torna óta először lép pályára salakon. Utolsó salakos meccsét pont azzal Dominic Thiemmel játszotta 3 évvel ezelőtt, akivel a legjobb 8 között találkozhat Madridban. Addig viszont papíron nincs nehéz dolga – a második körben a lassan Top40-ből is kicsúszó Richard Gasquet jöhet neki, a harmadikban pedig a magát nem találó Goffin, a sérülésekkel bajlódó Monfils (15.) vagy akár Fucsovics várhat rá. Marci egyébként Goffin ellen kezd, ha sikerül győznie, akkor a Seppi – Monfils meccs győztesével játszhat. Thiem ellenfele a második körben Pablo Carreno-Busta lehet, ezt követően Edmunddal, vagy a friss masters győztes Fogninivel (10.) mérkőzhet.

Federer a 2016-os római verseny óta nem lépett pályára salakon
Kép forrása: www.perfect-tennis.com
Ferrer az utolsó tornáján vesz részt

David Ferrer hazai pályán búcsúzik a profi tenisztől
Kép forrársa: www.madrid-open.com
A harmadik negyedben találjuk a nyolcadik kiemelt Stefanos Tsitsipast és a címvédő Alexander Zverevet (3.). A jelenleg az estorili döntőre készülő Tsitsipas Joao Sousa vagy egy selejtezős ellenfél ellen kezd, a harmadik körben pedig az elmúlt 5 meccsét elveszítő Karen Khachanov-val (11.) találkozhatna. Az orosz borzasztó formában van, idén salakon még játszmát sem tudott nyerni. Szintén a harmadik negyedben szerepel az utolsó tornáján részt vevő David Ferrer, aki honfitársa, Roberto Bautista-Agut ellen kezd. Ennek a meccsnek a győztese Zverev ellen játszhat a második körben. A harmadik negyedben találjuk még Borna Coricot, Lucas Pouillet és Alex de Minaurt.
Nadal NextGen ellenfél ellen kezd

Nadal, idén még trófea nélkül, a hatodik madridi címéért versenyez
Kép forrása: atptour.com
Nadalt (2.) találjuk a tábla alján, a spanyol egy igazi nextgen rangadó, a Denis Shapovalov – Félix Auger-Aliassime meccs győztese ellen kezdi meg a tornát. A negyed tetején Kei Nishikori (6.) szerepel, aki Gilles Simon ellen kezdhet. Stan Wawrinka selejtezős ellenféllel játszik az első fordulóban, a negyed legjobb első fordulós meccse pedig a Daniil Medvedev – Guido Pella meccs lehet. Pella nyerte idén a legtöbb salakos meccset (19), Medvedev pedig az összes borítást nézve a legeredményesebb (25).
Kiemelések szerinti negyeddöntők:
Novak Djokovic (1.) – Juan Martin del Potro (7.)
Roger Federer (4.) – Dominic Thiem (5.)
Stefanos Tsitsipas (8.) – Alexander Zverev (3.)
Kei Nishikori (6.) – Rafael Nadal (2.)
Hiányzók: Kevin Anderson, John Isner, Milos Raonic, Matteo Berrettini, Christian Garin
Mire lesz jó Roger Federer? Képes-e címet védeni Alexander Zverev?
- A torna egyik legnagyobb kérdése Federer salakos szereplése lehet. Pár nappal ezelőtt a svájci erőnléti edzője, Pierre Paganini méltatta Federer borításokhoz és játékstílusokhoz való akklimatizációs készségét. Federer elmondása szerint felkészült, és alig várja a salakos játékot. Edzőmeccsen már játszott is egy 6-3-at Robin Haase-val, ami bizakodásra adhat okot a rajongóinak.
- Rafael Nadal továbbra sem nyert trófeát idén. Monte-Carlóban Foginitől, Barcelonában pedig Thiemtől kapott ki, de talán ezeknék a vereségeknél is nagyobb probléma a mutatott játéka. Több “gyengébb” ellenfél ellen is megszenvedett a spanyol, magához képest sok ki nem kényszerített hibát ütött. A Thiem elleni vereséget követően pozitívan nyilatkozott, elmondása szerint rég játszott olyan jól, mint abban az elődöntőben.
- A címvédő Alexander Zverev továbbra is pocsék formában van, erről itt írtunk bővebben. A németnek ezer pontot kellene megvédeni a hétvégén, ha ez nem sikerül, akár egyből az ötödik helyen is találhatja magát. A Garros kiemelés szempontjából pedig egyáltalán nem mindegy, hogy 4. vagy 5. az ember.
- Nadalhoz hasonlóan Djokovic is rengeteg hibával játszott Monte-Carlóban, három játszmában kapott ki Medvedevtől. Azóta nem lépett pályára, kérdés, hogy előjön-e a fókusz a szerbnek a Garros közeledtével.
Szerintetek ki nyeri a tornát? Nadal? Zverev címet véd? Vagy Federer mindenkit meglep? Osszátuk meg gondolataitokat a kommentmezőben!
Kiemelt kép forrása: www.atptour.com